• آقای نقاش، تولدت مبارک
 • ۷ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۵:۰۲
 • آقای نقاش، تولدت مبارک

  اصفهان امروز: 5 آذرماه درست ده روز بعد از 25 آبان که روز ایثار و مقاومت مردم اصفهان و یادآور تشییع 370 شهید است با نام روز بسیج شناخته می‌شود. اگر شهادت هنر مردان خداست و زنده نگه‌داشتن یاد شهدا وظیفه همه است، روز 5 آذر برای امروز اصفهان نیز خاطره‌ای دیگر را به همراه دارد. این روز، روز تولد نقاش تابلوی «شکوه ایثار» است، این اثر بازگوکننده همان حماسه 25 آبان اصفهان است. استاد رضا بدرالسماء نگارگر و نقاش، با نیم‌قرن تلاش صادقانه و حضور در بیش از 500 نمایشگاه داخلی و خارجی (انفرادی- گروهی)، کسب جوایز متعدد در جشنواره‌های مختلف، تصویرگری آثار منتشره کتب بزرگانی چون حافظ، مولانا، فردوسی، خیام و پروین اعتصامی و نیز دارا بودن مدرک درجه‌یک هنری چنان کارنامه درخشانی از خود برجای گذاشته است که شاید کمتر کسی در دنیای هنر اصفهان باشد که آوازه خوش‌نامی این استاد مسلم نگارگری ایران‌زمین را نشنیده باشد. سال‌های اخیر فعالیت وی در میناکاری ضریح و درب‌های عتبات عالیات به افتخارات این هنرمند قرآنی افزوده است. هنرمندان شاخص حوزه قرآنی از بدرالسماء به‌عنوان یک هنرمند خوب این حوزه یاد می‌کنند. وی آموزه‌های مکتب اهل‌بیت (ع) و قرآن را به‌عنوان الگوی کاری و زندگی خود قرار داده است. بی‌شک تربیت شاگردان مختلف و آموزش هنر نگارگری را نباید در کارنامه این مرد توانا نادیده گرفت. حضور و فعالیت‌های گسترده و متنوع این هنرمند در عرصه هنر در ایران و خارج از کشور، جای آن را دارد که در همه روزهایی که به هنر پایداری و مقاومت مربوط می‌شود، از وی یاد کرد و البته 5 آذر مناسبتی مضاعف دارد. خانواده بدرالسماء به‌واسطه حضور وی، رنگ و بوی هنر دارد. فرزندان و حتی نوه کوچک او نیز در وادی هنر، حرف‌هایی برای گفتن دارند. نمایشگاه‌های مختلف ازجمله نمایشگاه‌های قرآن بهانه‌ای شد تا خدمت استاد و آثار زیبایش باشیم.
  استاد هنر نگارگری متولد پنجم آذرماه 1328 اصفهان، بارها ما را در نگارخانه شخصی خود میهمان کرده و با آرامش خاص خود به پرسش‌هایمان پاسخ داده است. به مناسبت این روز عزیز، بخش‌هایی از گفتگوهای مختلف اینجانب با استاد را در معرض دید و قضاوت مخاطب قرار می‌دهم:
  از نحوه آشنایی‌تان با هنر نگارگری برایمان صحبت کنید.

  از همان دوران کودکی علاقه شدیدی به کارهای هنری مخصوصاً هنرهای تجسمی و نقاشی پیدا کردم تا جایی که شب‌ها تا دیرهنگام و به‌دوراز چشم خانواده مشغول تمرین بودم. پس از پایان تحصیلات متوسطه به‌صورت حرفه‌ای و مستمر به این رشته پرداختم و با پایان خدمت سربازی به‌طور رسمی مغازه‌ای در بازار اصفهان گرفتم و شروع به امرارمعاش از این طریق کردم و از آن درآمد خوبی داشتم. پس از به ثمر نشستن انقلاب به خاطر شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه و تأثیرات ناشی از جنگ و نیز نبودن گردشگر، وضعیت اقتصادی هنرمندان به‌ویژه نگارگران چندان مساعد نبود لذا مجبور شدم فروشنده صنایع‌دستی شوم، ازآنجایی‌که فروشندگی سنخیتی با روحیه‌ام نداشت ترجیح دادم در کنار نگارگری نقاشی آبرنگ و طبیعت را تجربه کنم و از آن طریق امرارمعاش می‌کردم و خدا را شکر مخاطبین داخلی خوبی هم در کشور پیدا کردم.
  با نگاهی گذرا به آثار شما می‌توان دریافت کرد بیشتر آثار شما مناسبتی و دارای پیام خاص هستند، راجع به آن برایمان توضیح دهید؟

  ازآنجایی‌که نگاه هر انسانی پیوسته با اعتقادات قلبی او پیوند خورده است، من نیز از این قاعده مستثنی نبودم و به مدد خداوند متعال از محبت اهل‌بیت عصمت و طهارت بی‌نصیب نماندم و با خودم عهد کردم هر تابلویی را که خلق می‌کنم در آن پیام ارزشی باشد که برای مخاطب مثبت و تأثیرگذار باشد. با الهام از آیات و قصص قرآن آثار مختلفی خلق کردم و به هر سفر زیارتی که مشرف شدم اعم از کربلا، مکه و... آثار مناسبتی ازجمله چندین اثر پیرامون شخصیت زن، حضرت زهرا (س) و همچنین در مورد غدیر و زندگی پیامبران الهی تصویر نمودم.
  راجع به اثر شکوه ایثار که خلق کردید کمی برای مخاطبان صحبت کنید؟

  شکوه ایثار بنابر درخواست مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، به مناسبت 25 آبان ماه 1361 بود که 370 شهید اصفهان در آن سال تشییع شدند که با تمام خستگی‌های که از سفر الجزایر داشتم طرح آن را کمتر از یک روز کشیدم که به تأیید مسئولین رسید و پس از یک هفته کار مداوم شبانه‌روزی توانستم آن را تکمیل کنم و در سفری که به همین مناسبت به همراه مردم اصفهان به دیدار حضرت آیت ا... خامنه‌ای در آبان 89 رسیدیم به ایشان تقدیم شد که البته لازم به ذکر است همین تابلو توسط استاد راعی به شکل قلم‌زنی نیز روی مس در ابعاد 20/2*1 اجرا و به بیت معظم له پیشکش شد.
  نگارگری در زندگی شما چه جایگاهی دارد؟

  نگارگری حرفه تخصصی من است و با آن زندگی می‌کنم و از آن درآمد کسب می‌کنم و در هرکجای زندگی‌ام که نگاه کنید رد پای نگارگری را خواهی دید، با آن عاشقانه زندگی می‌کنم، حتی لحظه‌ای از آن غافل نمی‌شوم و زمانی که کار نمی‌کنم در خیالم تابلویی را طرح می‌زنم.
  در کارتان تا چه حد نوآوری وجود دارد و چقدر پایبند اصول و قواعدی که البته در دید جوانان تکرار تلقی می‌شود هستید؟

  این شعر لسان‌الغیب حافظ شیرازی را دوست دارم که می‌فرماید:
  «فروغ آدم خاکی به تازه‌کاری‌هاست/ مه و ستاره کنند آنچه پیش‌ازاین کردند»
  دوست دارم هرروزم را با هر طلوع مجدد خورشید با کاری نو شروع کنم و چنان در وجودم تلاطم وجود دارد که سر از پا نمی‌شناسم و هر شامی را به امید طلوع صبحی مجدد سپری می‌کنم تا مشغول کار شوم و همیشه این بیت شعر حافظ را زمزمه می‌کنم.
  «در اندرون من خسته‌دل ندانم کیست/ که من خموشم و او در فغان و در غوغاست»
  حقیقت هنر این است که هر چه هنرمند بیشتر تلاش می‌کند، عطش برای یافتن در او بیشتر می‌شود و هیچ‌گاه کام هنرمند از خلق آثار سیراب نمی‌شود و پیوسته به دنبال گم‌شده خود می‌گردد تا شاید قرار یابد و به کمال جاودانه نائل شود.
  در آثار شما گردش بسیار دیده می‌شود، دلیل آن چیست و اصولاً کارهای شما دارای چه ویژگی‌های است؟

  شاید دلیل آن حرکت کردن از کثرت به وحدت باشد که چنین تصوری به بیننده دست می‌دهد، گردش به نقطه‌ای ختم می‌شود که آن نقطه همان کمال‌گرایی هنرمند است. شاید بتوان گفت در بیشتر تابلوها و پرسوناژها گردش رو به بالاست و نور در حال حرکت است. برای مثال اگر در تابلوی «انسان و اختیار» عده‌ای از انسان‌ها در پایین تابلو دست‌به‌گریبان هم دیگرند و حرکت را به‌سوی بالا خواهید دید که به‌واسطه همین وحدت، انسان‌ها با هدایت فرشتگان به سمت بالا و نقطه اوج کمال رسیده‌اند.
  «تو را ز کنگره عرش می‌زنند صفیر/ ندانمت که در این دامگه چه افتاده است»
  سعی نمودم در خلق تمام آثار، رنگ‌ها مفاهیم واقعی را منتقل کنند و با صورت گری چهره‌ها ماهیت اشخاص را نشان بدهم.
  نگارگری امروز نسبت به نگارگری قبل از انقلاب چه تغییری پیداکرده است؟

  چون من هر دو دوره قبل و بعد از انقلاب را درک کرده‌ام می‌توانم بگویم نحوه نگارگری به شیوه امروزی متداول نبوده و به خاطر نوع ماهیت رژیم پهلوی، در بیشتر نقش‌ها و طرح‌ها، عریانی وجود داشت، ولی ازآنجایی‌که گردشگران خارجی رفت آمده‌ای زیادی داشتند، هنرمندان به خاطر بازار کار، چاره‌ای جز این شیوه کار کردن، نداشتند که البته این یک طرف قضیه بود، اما واقعیت این است که هنرمندان نگارگر از کارهای ارزشی دور بودند اما از طرف دیگر به خاطر این‌که هنرمندان به‌واسطه ظرافت و لطافت روحی که دارند، باید آثار آن‌ها جایگاه اجتماعی ویژه پیدا کند که علاوه بر امرارمعاش، این آثار بتوانند به اغنای روحی آنان کمک کنند، این مهم نیز نیازمند همت مسئولین و متولیان فرهنگی و هنری کشوراست که به این نکته توجه کامل داشته باشند.
  از دیگر ویژگی بارز این انقلاب می‌توان به مشارکت خانم‌ها در یادگیری این هنر اشاره کرد، چراکه به برکت انقلاب هنرمندان خانمی که تعداد آنان حتی به‌اندازه انگشتان یک دست هم نبود، امروز به حدی رسیده‌اند که به‌راحتی قابل‌شمارش نیستند. امروز شرایط به‌گونه‌ای است که هرکس علاقه‌مند باشد به‌راحتی می‌تواند این هنر را فراگیرد و با روح لطیف و ضمیر پاک، آن را تا حد اعلا جایگاه بخشد.
  من هنرجویان زیادی داشتم که خانم‌ها بخشی از آنان بودند و دخترم نیز در میان آنان حضور داشت و در حال حاضر هم او صاحب یک آموزشگاه هنری است، همیشه از او خواسته‌ام در تابلوهایش شخصیت زنان را تبلیغی و مادی تصویر نکند و همواره شخصیت مادر بودن تداعی و به آن‌ها تقدس بخشد که به تعبیر امام خمینی (ره) بیان گذار جمهوری اسلامی ایران: «از دامن زن مرد به معراج می‌رود».
  نویسنده : سعید آقایی

  Read more at http://www.esfahanemrooz.ir/fa/news/75247/-%D8%A2%D9%82%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D9%82%D8%A7%D8%B4%D8%8C-%D8%AA%D9%88%D9%84%D8%AF%D8%AA-%D9%85%D8%A8%D8%A7%D8%B1%DA%A9.html#3gZFEkVbPeUeHS8t.99
 • کتاب نقش نگار (۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۶:۲۰)
 • کتاب نقش نگار
  رضا بدرالسماء پس از نیم قرن فعالیت در زمینه هنر نگارگری تجربیات و اندوخته‌های خویش را در ...
 • آقای نقاش، تولدت مبارک (۷ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۵:۰۲)
 • آقای نقاش، تولدت مبارک

  اصفهان امروز: 5 آذرماه درست ده روز بعد از 25 آبان که روز ایثار و مقاومت مردم ...
 • امنه بدرالسماء©کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به رضا بدرالسماء است

Reza Badrossama 2002-2008©, All Right Reserved

Design & Programming: M.B.Adib Behrooz